Mona Lisa Tablosunun Sırrı – Esrarengiz Bir Tablo | Kanlı Ay Kanlı Ay

Mona Lisa Tablosunun Sırrı – Esrarengiz Bir Tablo

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunu bilmeyeniniz yoktur. Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen bu tablo 1503-1506 yılları arasında yapılmıştır. Tablonun bu kadar ünlü olmasının nedeni yalnızca sanatsal değildir. Elbette çok kaliteli bir tablodur fakat üzerinde yapılan tartışmalar tablonun daha fazla ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Mona Lisa Gülümsüyor mu Yoksa Üzüntülü mü?

Tabloya bakıldığında sanki hem gülümseyen hem de hüzünlenen bir kadın görülür. Aslında bunun en büyük sebebi usta ressam da Vinci’nin farklı bir efekt kullanmasıdır. Kadının sağındaki ve solundaki ufuk çizgileri eşit olması gerekirken da Vinci farklı teknikle tutarlı olmayan ufuk çizgileri oluşturmuştur. Bu görünüm de Mona Lisa’nın hem gülümsemesini hem de hüzünlü olmasını sağlamıştır.

Mona Lisa Gerçekten Yaşadı mı?

Mona Lisa'nın Gözlerindeki Sır

Mona Lisa

Yüzyıllardır yapılan portre çalışmalarında mutlaka bir model bulunmuştur. Ancak Mona Lisa tablosu için durum farklı olabilir mi? Bazı uzmanlar da Vinci’nin model kullanmadığını yalnızca hayalindeki kadını resmettiğini söyler. Bazıları ise çok daha farklı bir ihtimalden bahseder. Leonardo da Vinci ünlü tablosu Mona Lisa’da kendini resmetmiş olabilir mi? Evet doğru okuyorsunuz. Bazı uzmanlar da Vinci’nin kendini kadın kinliğiyle resmettiğini söylemektedir.

Gördüğünüz üzere tablo hakkında yapılan spekülasyonlar durmak bilmiyor. Tabloyu ilginç kılan bir diğer özelliği de bakışları. Tabloya hangi açıdan bakarsanız bakın sanki devamlı gözlerinizin içine bakıyor. Elbette bu durum da usta ressamın oluşturduğu efektlerden birisi. (1)

Mona Lisa’nın Gülümsemesi Nasıl Oluşturuldu?

Mona Lisa’nın nasıl hem gülümsediğini hem de hüzünlü bir şekilde göründüğünü anlattık. Peki, o buğulu gülümseme nasıl oluşturulmuş olabilir? Bakıldığında samimi, içten gelen bir gülümsemesi var Mona Lisa’nın. Bu gülümsemenin peşine düşen uzmanlar günümüz teknolojisi sayesinde nasıl yapıldığını bulabildiler.

Röntgen ışınları kullanan uzmanlar tabloda cam cila bulunduğunu tespit ettiler. Ayrıca cam cila ve boya tabakası yüzün çeşitli yerlerinde farklılık gösteriyordu. Özellikle ressam tarafından farklı birçok renkle karıştırılan cila Mona Lisa’nın sahip olduğu buğulu gülümsenin arkasındaki sır. Ayrıca tablo biter bitmez de bu gülümseme oluşmamış. Cam cilasının kuruması aylar sürdüğünden, gülümsemenin oluşmasının da çok uzun bir süreyi kapsadığı düşünülüyor. Usta ressam tablolarında bile geleceğe yatırım yapmayı ihmal etmemiş anlaşılan.

Mona Lisa’nın Esrarengiz Sembolleri

Mona Lisa'nın Gözleri

Mona Lisa’nın Gözleri

Mona Lisa tablosu ayrıntılı incelediğinde farklı yerlerde birçok sembole, harfe ve sayıya rastlanmaktadır. Tabloyu büyütme yöntemleriyle inceleyen sanat tarihçileri özellikle gözlerde harf ve rakamların yer aldığını belirttiler. Leonardo da Vinci’nin keskin zekasından ve yeteneğinden övgüyle bahseden uzmanlar, sağ gözde ressamın adını simgeleyen “LV” harflerinin yer aldığını ifade ediyorlar.

Leonarda da Vinci’nin yaptığı çizimleri ve resimleri aynada göründüğü gibi deftere kaydettiği bilinmektedir. Bu durum aslında yansımada da ustalaşmasını sağlamıştır. Uzmanlar tablonun aynadaki görüntüsünü incelediklerinde esrarengiz sembollere ulaştılar. İlginç bir yüz şekline ulaşan uzmanlar, bu yüzü günümüz fenomen filmi Stars Wars’daki bir karaktere benzetiyorlar. Tabloda da kötülüğü simgelediğine inanılan bu yüz Dart Vader’dan başkası değil. Ayrıca Leonardo da Vinci’nin birçok eserinde de iyiliği ve kötülüğü simgeleyen gizli sembollere ulaşılabiliyor. (2)

Paylaş!

Yorum Yap