Tarih Öncesinden Esrarengiz Bir Yer: Flores Adası | Kanlı Ay Kanlı Ay

Tarih Öncesinden Esrarengiz Bir Yer: Flores Adası

Tarih öncesi bir yer düşünün. Dev sıçanlar, cüce filler ve bunları avlayan küçük insanlar. Bize bilimkurgu mu anlatıyorsun demeyin. Tüm bunların hepsi gerçek hem de bizim dünyamızda. 90 bin ile 12 bin yıl önce Endonezya’nın Flores adası tamda böyle bir keşmekeşin içindeydi. Yapılan araştırmalarda birçok hayvanın ve insanın iskeletine rastlandı. Bulunan hayvanlardan sıçan ve kertenkeleler devasa boyutlardayken, filler şimdiye boyutlarına göre cüce konumundaydılar. İnsan iskeletlerinin boyları ise yalnızca bir metreydi.

Anlaşılacağı üzere Flores Adası günümüz gelişiminin tam tersi yönde gelişmişti. Adada görülen cüce insanların Homo erectusun daha küçük bir versiyonu olduğu düşünülmektedir. Buradaki öncül insanların adanın yetersizliklerinden dolayı gelişemeyerek küçük boyutlarda kaldıkları da ileri sürülmektedir. Flores adası tam anlamıyla devasa ve cüce boyutlu canlıların bir arada yaşadığı bir yerleşimdir. İnsan fosillerinden alınan örneklerde beyinlerinin oldukça küçük olduğu tespit edilmiştir. Günümüzdeki insan beyninin ancak üçte biri kadarlık bir beyne sahiptiler. Ancak bu durum karmaşık yapıdaki aletleri üretmelerini de engellemedi. (1)

Flores Adası ve Cüce İnsanlar

Flores Adası

Flores Adası

Flores adasında bulunan cüce insanlar modern insan dönemine kadar varlığını sürdürmüştür. Aslında bu durum yıllardır savunulan modern insan tekilliğini de yıkmıştır. Floresli insanlar modern insanla aynı dönemde yaşamıştır. Adada modern insanla aynı dönemde yaşadılar mı bilinmez ama dünyada modern insan tek tür değildi.

Floresli cüce insanların yapılarına bakıldığında kollarının uzunluğu dikkat çekmektedir. Araştırmacılar bu durumu ağaçların üzerinde oldukça fazla kaldıklarına kanıt olarak göstermiştir. Aynı dönemde adadaki komodo ejderlerinin sayısı düşünüldüğünce ağaçlarda yaşamak ve uyumak gerçekçi bir çözümdür.

Yakın dönemde yapılan araştırmalarda Flores adası sakinlerinin kafatası incelenmiştir. Buradaki amaç gerçekten yeni bir insan türüyle mi yoksa herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bu halde bulunan insanlarla mı karşılaştıklarını tespit etmektir. Kafatası incelemesinde birçok canlı ve eski insan türleri karşılaştırıldı. Özellikle bazı bilim adamlarının tezini çürütmek için mikrosefaliye sahip olan kafatasları da incelendi. Mikrosefali bir beyin rahatsızlığıdır ve insanların gelişimini de olumsuz etkiler. Araştırma sonucunda Flores adasından bulunan kafataslarının tamamen yeni bir insan türüne ait olduğu ispatlandı. Her ne kadar tartışmalar devam etse de, bilim dünyası bu gerçeği kabullenmiş görünüyor. (2)

Küçük İnsanlar Nasıl Yok Oldu?

Flores adası sakinleri yani cüce insanlar nasıl yok oldu? Flores adasında bulunan aktif volkanlar düşünüldüğünde, burada yer alan ilginç canlıların nasıl yok olduğu hakkında fikir yürütülebilecektir.

Flores adasında yapılan incelemelerde yerli halk arasında söylenen bir efsaneye de rastlandı. Yerliler her şeyi yiyen küçük kıllı insanlardan bahsediyordu. Yerlilerin Ebu Gogo dedikleri bu insanlar kısa boylu ve uzun kolluydu. İlkel bir dil konuşan bu tür, modern insanların dediklerini tekrar edebiliyorlardı. Ebu Gogoların son kez 19. yüzyılda görüldüğü iddia edilmektedir. Bunun aksini savunan zoologlar halen Ebu Gogoların yaşadığını az sayıda olduklarını da savunmaktadır. Hatta görülen yeti ve benzeri vakalarda Ebu Gogoların yer aldığı belirtilmektedir. Flores adası bu söylentiler sayesinde bir süre daha gündemimizde kalacak gibi görünüyor.

Paylaş!

Yorum Yap